блог

Про загибель дітей та закриття інтернатів.

Останнім часом наше суспільство сколихнули численні випадки загибелі дітей, які проживали з біологічними батьками. Це жахливо й не реагувати на це не можемо.

Але при цьому дивують вислови, мовляв це через те, що інтернати закривають й начеб-то це жахливі наслідки так званої деінституалізації, коли дітей не забирають в інтернати, через це вони гинуть з горе-батьками…

Так сталося, що я є тренером-консультантом саме з цієї деінституалізації (далі DI) й член робочої групи DI по створенню регіонального плану реформування системи інституційного догляду та виховання дітей з одночасним розвитком послуг для дітей та сімей з дітьми в громадах Дніпропетровської області. Тобто двома руками та ногами я за цю саму DI, ще й іншим розповідаю, що це за звір такий і що робити з дітьми, котрих треба забирати від горе-батьків…

Спочатку про вислів “ось вам й DI, дітей не забирають в інтернати, через це вони гинуть”. Як раз той факт, що діти гинуть, і є показником того, що в цих громадах й близько немає DI, тобто послуги для сімей й дітей відсутні! Бо DI, це в першу чергу створення послуг, в залежності від потреби громади, це такі послуги, при наявності яких сім’ї не опиняються в такому стані, а якщо вже опинилися, то своєчасне виявлення загрози життю та здоров’ю дітей й реагування на це. А закриття інтернатів, тільки після того, як з’явилися наявні послуги й потреби в інтернатному закладі більше немає. Тільки так, не навпаки.

Тобто, маємо відверту маніпуляцію з боку тих, розповсюджує думки “через ваше DI гинуть діти”, або просте незнання суті DI. Ну то вже на совісті тих, хто маніпулює. Сподіваюся, більшість просто не вдавалася в суть DI, тому кажуть такі речі.

Друге питання, чи є інтернатні заклади рятування для дітей? На це відповість проста статистика по Україні:

Далі питання фінансів, куди ж без них? Наше суспільство навчається рахувати гроші і ефективність їх використання. Вартість утримання дитини в інтернатному закладі від 8000 до 16000 грн! При цьому на потреби дитини витрачається: 13.1% – харчування. 1.4% – одяг та взуття. 0.6% – лікування. Все інше, це оплата праці працівників інтернатних закладів та комунальні витрати.

Тепер приблизна статистика по випускниках інтернатних закладів:
– близько 20% випускників інтернатів мають судимість;
14% займаються проституцією;
10% протягом двох років після випуску чинять самогубство;
– лише 10% випускників повністю інтегруються у суспільство.
– кожна третя випускниця інтернатного закладу віддає дитину до інтернатного закладу
1% отримують вищу освіту

Що бачимо? Дуже дорога система інтернатних закладів, по факту багато років має жахливий результат. А це все дитячі долі, сотні тисяч… За великі гроші, великі жахливі наслідки. То чи є сенс в такій старій системі інтернатних закладів? Маючи здоровий глузд, розуміємо, що треба міняти цю пострадянську систему великих закладів з сотнями дітей.

Я проводив тренінг по DI у Кривому розі, для соціальних працівників та персоналу інтернатних закладів, хто є основним противником деінституалізації. Де розповідав про наслідки інтернатних закладів для дітей і що таке DI. То з 15 учасників, яких змусили прийти на тренінг і які були противниками реформи або холодний нейтралітет, після тренінгу в анкеті 6 осіб вказали себе прихильниками DI, 5 частково або не визначилися, 4 особи досі не вважають себе прихильниками деінституалізації.

За останній рік особисто до мене звернулися двоє підлітків з просьбою забрати їх від батьків й помістити в інтернатний заклад. Дякую міській службі у справах дітей, питання дуже швидко вирішувалося й дітей забирали від батьків. А факт загрози життю та здоров’ю в обох випадках підтвердився. Як тренер-консультант з DI, я був за те, щоб цих дітей забрали! Розумієте про що я?
Але більшість дітей навпаки вважають, що забрали їх безпідставно й дуже хочуть додому…

На жаль, є випадки, коли начебто через DI бездумно закрили інтернат й повернули дітей батькам, яким не можна повертати. То це не DI, це антіDI!

То що це за такі чарівні послуги, про які кажуть прихильники DI? Наведу приклад однієї з послуг нашого фонду “Денний центр“. Це місце, де ми працюємо з сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах. Сюди входять різні залежності батьків, сім’ї, де було насильство, розлучення, невилікувані хвороби тощо. Як раз ті сім’ї, яки є основними постачальниками дітей в інтернатні заклади. Одразу скажу, якби ми не працювали з цими сім’ями, частина дітей з них була б вже в інтернатному закладі. Але є послуга, яка змінює дитячі долі.

Під кожну сім’ю ми складаємо індивідуальний план виходу зі складних життєвих обставин, або мінімізацію ризиків від цих обставин, виходячи з оцінки потреб сім’ї й дітей. Щопонеділка батьки проходять тренінгове навчання “Батьківство в радість”, де вони вчаться бути батьками. Й на цих зустрічах відбуваються дуже великі зміни в мисленні цих батьків і виявляються багато речей з минулого, які зараз заважають батькам виконувати свої обов’язки й з цими речами на групах та індивідуально працюють спеціалісти. Щочетверга в денному центрі працює психолог з дітьми, та з батьками. Яка потім дає рекомендації з подальшої роботи. Кожен день діти приходять в денний центр, де з ними займаються арт-терапією, творчими заняттями, театрально студією, допомогою в навчанні, вони завжди мають можливість поїсти й попити. Також діти денного центру постійно відвідують театральні вистави, музеї, атракціони, спортивні заходи, екскурсії направлені на профорієнтацію та соціалізацію. Ми бачимо кожну дитину, також ми відвідуємо їх по домах й бачимо в яких умовах живуть діти. Відстежуємо динаміку змін в сім’ї, в с стосунках батьків та дітей, в особистих аспектах тощо. При цьому від нас є матеріальна допомога у вигляді продуктових наборів, подарунків дітям, речах та в інших необхідних предметах. Ось ця послуга, це лише невеличка частина DI, яка вже запобігла потраплянню деяких дітей в інтернатний заклад!

А таких послуг може бути безліч, також є сусіди, які бачать ці сім’ї, церкви, навколо яких є ці сім’ї, родинне коло… Ось це DI, а не закриття інтернату, заради звіту.

Не можу пройти мимо висловів про соціальні служби. Соціальні служби в сучасному стані просто фізично не можуть впливати на ці сім’ї, за рідкісним виключенням. Бо при таких низьких зарплатнях, маленькому штаті та великому навантаженні, це нереально! Та й DI передбачає закупівлю соціальних послуг у недержавних організацій, тоді буде створена здорова конкуренція, яка значно підвищить якість цих послуг! Західні країни давно вже це зрозуміли й користуються цим.

У цьому великому тексті я торкнувся лише частини DI, а про це можна говорити ще багато. Як про послуги, так і про жахливі наслідки інтернатної системи. І якщо ми почуємо про черговий жахливий випадок, то будемо розуміти, що не “закриття інтернатів винне”, а відсутність послуг.

P.S. Дуже сподіваюся, що наш план DI для дніпропетровської області депутати затвердять якнайшвидше!

Залишити коментар